Ay Takvimi nasıl çalışır? - Hayat Takvimi

Ay Takvimi nasıl çalışır?

Ay takvimi ay döngülerine dayanır ve ayın evrelerine göre zamanı ölçmenin ve hesaplamanın bir yolu olarak kullanılmaktadır. Bu ay evreleri Güneş, Ay ve Dünya’nın hareketleri arasındaki etkileşimlerden gerçekleşir.

Ay, evresine bağlı olarak farklı türde ışınlar yayarak bitkiler ve bitki örtüsü üzerinde doğrudan etkiye sahiptir. Işığı yansıtan bir gök cismi olmasına rağmen, güneşin gündüz yaptığı gibi bitkilerde fotosentezi harekete geçirecek güce sahip değildir. Bununla birlikte, bitkiye özgü bir ışık reseptör proteininin üretimini uyararak herhangi bir bitki örtüsünün fotoperiyodunun bir kısmını düzenler. Ay ışığı bitki içindeki özsuyunun akışını etkiler ve yerçekimi kuvvetlerine tepki verir.

Ayın sinodik dönemi olarak da bilinen, ayın iki özdeş evresi arasındaki süreye “ay” diyoruz. Bu süre ortalama 29 gün 12 saat 44 dakika sürmektedir.

Ay takvimi | Yarımküreler

Ay takviminin bitkiler üzerindeki etkisini anlamadan önce, dünyanın iki yarım küresi arasındaki farkı ve konumumuzu anlamak önemlidir:

  • Kuzey Yarımküre : Avrupa, Asya’nın büyük bir kısmı, Kuzey Amerika, Orta Amerika ve Afrika kıtasının büyük bir kısmı Kuzey Yarımküre’de bulunmaktadır.
  • Güney Yarımküre : Güney Yarımküre, Güney Amerika, Güney Afrika, Okyanusya ve Antarktika’nın çoğunu kapsar.
  • Ay’ın Kuzey Yarımküre’de Birinci Çeyrek evresindeyken “C” şeklinde , Güney Yarımküre’de ise “D” şeklinde göründüğünü belirtmek önemlidir .
  • Son Çeyrek evresine bakıldığında Kuzey Yarımküre’de “D” şeklinde, Güney Yarımküre’de ise “C” şeklinde görünür.

Ay takvimi | Ayın evreleri

Ay’ın Dünya etrafındaki yörüngesel hareketi sonucunda aldığı çeşitli şekillere dayanarak, Ay’ın evrelerini tanımlayabiliriz. Ayın dört ana evresi bulunmaktadır.

Yeni Ay

Ay pek parlamaz ve bitkileriniz ışığı algılayamaz, dolayısıyla büyümeleri yavaşlar. Bitki özsuyu gövdeye tamamen inerek köklere ulaşır. Bu bitkileriniz için bir adaptasyon ve dinlenme aşamasıdır ve bitki özsuyunun yeniden yayılması için enerji biriktirirler.

Bu, bitkilerinizi budamak için mükemmel bir zamandır. Çünkü bitkiler dinlenecek ve bu onları çok fazla etkilemeyecektir. Bu şekilde dallar daha hızlı filizlenir ve bu aynı zamanda yetiştirme ve hasat için de en uygun zamandır.

Ay, ışığı yansıtan bir gök cismi olmasına rağmen, güneş gibi gündüzleri bitkilerde fotosentezi tetikleyecek güce sahip değildir. Bununla birlikte, bitkiye özgü ışık reseptör proteinlerinin üretimini uyararak herhangi bir bitki örtüsünün fotoperiyodunun bir kısmını düzenler.

İlk Dördün

Bu aşamada Ay, yaydığı ışınların gücünü artırmaya başlar ve bu da bitkilerin yapraklarının artmasına ve köklenmesine neden olur. Sap köklerden yukarıya doğru yükselmeye başlar, gövdede ve dallarda birikmeye başlar. Bu aşamanın sonuna doğru tohumlarınızı çimlendirmek için en iyi zamandır, yani bitkilerinizi dolunayın ilk gününde ekmelisiniz.

Dolunay

Bu aşamada ay daha yoğun bir şekilde parlayarak zirveye ulaşır. Bu, bitkide yukarıya doğru hareket ederek ana sürgün, dallar ve yapraklar gibi üst kısımlara ulaşan artan özsu dolaşımına yansır. Bu , ekim, dikim ve çimlenme için ideal aşamadır. Yapraklardaki yüksek özsu içeriği daha fazla zararlıyı çekebileceğinden böceklere özel dikkat gösterilmelidir. Uzmanlar bu aşamada budama işlerinden kaçınılmasını öneriyor.

Son Dördün

Ay ışığının yoğunluğu azalmaya başlar, yaprak oluşumunu azaltır ancak daha fazla kök büyümesine neden olur. Saplar, alt dallarda ve alt gövdede birikerek tekrar aşağıya inmeye başlar . Özsu henüz köklere ulaşmayacağından bu aşamada yine de ekim yapabilirsiniz, ancak sonuçlar dolunayda ekim yaptığınız kadar iyi olmayacaktır.

Yukarı