Ay'ın Evrelerine Göre Bitki Dikmek, Ay Evreleri Bahçeciliği Nedir? - Hayat Takvimi

Ay’ın Evrelerine Göre Bitki Dikmek, Ay Evreleri Bahçeciliği Nedir?

Ayın evrelerine göre bitki yetiştirin: Ay evresi bahçeciliği nedir? Toprak kalitesi, sıcaklık, güneş ışığı saatleri ve yağış miktarının yanı sıra çeşitli bitki hastalıkları ve zararlıları da göz önünde bulundurulduğunda başarılı bir bahçecilik zor olabilir.

Ancak birçok yetiştirici bu karışıma başka bir unsur daha ekliyor: ayın evrelerine göre yetiştiricilik. Bu uygulama, insanlar gıda ürünleri yetiştirmeye başladığında başlamıştır. Eski uygarlıklar, ev bahçelerinin ekimi ve hasadı gibi ritüelleri ve günlük faaliyetleri işaretlemek için göksel takvimler kullandılar.

Yüzyıllar boyunca bu uygulama, mitler ve folklorla dolu sözlü geleneklerde aktarıldı; 20. yüzyılın başlarında ay evresi bahçeciliği, biyodinamik bahçeciliğin yol gösterici ilkelerinden biri haline geldi. Bugün bilim insanları tarafından hala tartışılmakta olan araştırma bulguları, ay doğumu bahçeciliğine yeni bir ışık tutuyor.

1 Ev bahçecileri için belki de en iyi haber, ay evresi bahçeciliğinin hiçbir olumsuz etkisinin olmamasıdır.

Ay evresi bahçeciliği nedir? Ay evresi bahçeciliği, en temel haliyle, Dünya’nın ay uydusunun dört döngüsünü (evresini) takip eder. Ay 29,5 günlük bir döngüde dolunay haline ulaşır ve Dünya ile Güneş arasındaki konumuna bağlı olarak farklı görünür.

Fotosentez süreci en yavaş olduğundan ve bitki içinde daha az sıvı aktarıldığından, azalan ay aynı zamanda hasat için en iyi zaman olarak kabul edilir. Bu da daha uzun bir depolama süresi sağlar.

Uygulamada ay kenarı bahçeciliği Ay kenarı bahçeciliğinde domates, biber, mısır ve fasulye gibi ürünler ay yükselirken ekilir. Ay küçüldüğünde ise patates, turp, havuç ve pancar gibi kök bitkileri ekilir. Birçok takvim, özellikle de bahçe takvimleri, ayın evrelerini 29,5 günlük bir döngü içinde gösterir.

Çiftçi almanaklarında genellikle koyun kırkmadan balık tutmaya kadar her şey için ‘en iyi gün’ kayıtları bulunur. Bu faaliyetler de ayın konumuna göre belirlenir. Biyodinamik takvimler daha ayrıntılıdır, bitkileri dört kategoriye ayırır – kökler, yapraklar, çiçekler ve meyveler – ve neyin ne zaman ekileceğini, gününü ve saatini belirtir.

Ay evresi bahçeciliği işe yarıyor mu? Bitki davranışları üzerine yeni araştırmalar başladı. Sonuçlar, insanlar, hayvanlar ve kuşlar gibi bitkilerin de günlük bir ritme sahip olduğunu gösteriyor.

2 Bu, bitkilerde 24 saatlik bir süre içinde belirli zamanlarda belirli süreçlerin gerçekleştiği anlamına geliyor. Sıcaklıklar arttıkça ve günler uzadıkça tohumlar çimlenir ve ağaçlar filizlenir. Güneş doğduğunda birçok bitkide fotosentezin aktive olduğu da bilinmektedir. Bazı bitkiler de ay ışığına bağımlıdır ve çiçeklerini sadece gün batımından sonra tozlayıcılara açarlar. Araştırmalar, yükselen bitki vücut sıvıları ile ayın yerçekimi arasında bir bağlantı olduğunu ortaya koyuyor.

3 Bilim insanları, ayın okyanustaki gelgitleri etkilediği gibi bitki büyümesini de etkileyip etkilemediği sorusunu yanıtlamaya çalışıyor. Sonuçlar, bahçıvanların daha iyi çimlenme için tohum ekmek için ideal zamanı belirlemelerine yardımcı olabilir.

Ay evresi bahçeciliğini kullanma Ay evresi bahçeciliği ile bahçecilik anlayışınızı test etmek için astronom olmanıza gerek yok. Biyodinamik tarımın incelikleri günlük takvim kullanmak kadar basittir. Bahçenizi ekmeye hazır olduğunuzda diğer değişkenleri de göz önünde bulundurun. Sıcaklık, toprak ve hava koşulları uygunsa ayın o anki evresini bulmak kolaydır.

Yukarı