Ay Takvimine Göre İş Planlaması Yapma - Hayat Takvimi

Ay Takvimine Göre İş Planlaması Yapma

İlk başta biraz garip gelse de, ayın evrelerine göre planlama yapmak ve ayın evrelerinin enerjisinden yararlanmak aslında çok stratejik ve mantıklı bir şeydir ve hem işte hem de hayatta plan yapmayı kolaylaştırır.

Ay’ı izlemek ve enerjisinden faydalanmak çağlar boyunca insanlara yol göstermiş ve Ay’ın ruh halimizi ve enerjimizi etkilediğini gösteren bilimsel çalışmalar yapılmıştır. Ay döngüsünün okyanustaki gelgitleri kontrol ettiğini, balıkların üremesini, kuşlardaki melatonin seviyelerini, böceklerdeki hormonal değişiklikleri ve hatta adet döngülerimizi etkilediğini biliyoruz.

Yüzyıllar boyunca çiftçiler aya bağlı olarak belirli zamanlarda ekin ekmiş ve hasat etmişlerdir. Ay gelgitleri etkilediği gibi, vücudumuzda oluşan tuzlu suyu da etkileyebilir. Duygularımızı ve enerjimizi depolayan sudur ve dolunayda bile duygularınız güçlü olduğunda ve huzursuz bir uykuya daldığınızda bunu hissetmiş olabilirsiniz.

Ay gizemli ve büyülü görünebilir, ancak gücü gerçektir ve onu kontrol etmek Dünya’daki biz insanlar için avantajlıdır. Yeni aydan dolunaya kadar olan evrelerin ve her seferinde fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak nasıl hissettiğinizin farkına vardığınızda ve bunları takip ettiğinizde, ayın gerçekten güçlü bir varlık olduğunu anlamaya başlayacaksınız.

Ay döngüsünün gücü

Ay, Dünya’nın tek uydusudur ve Dünya’nın dörtte biri büyüklüğündedir. Bu, diğer tüm gezegenlerden veya uydularından daha büyük bir orandır. Ay döngüsü, ayın dünya etrafındaki dönüşünü ifade eder, bu da ayın bizim bakış açımızdan nasıl göründüğünü gösterir. Bu bize her noktada ay döngüsünün yaşını söyler. Dünya’dan bakışımız için tüm döngü 29,5 günde sona erer. Aslında gördüğümüz şey Güneş’in yaydığı ışıktır ve Ay Dünya’nın yörüngesinde dönerken ışığı ve gölgeyi farklı açılardan görürüz.

Ay’ın hangi evrede olduğuna bağlı olarak enerji seviyelerimiz yükselir ve düşer, yaratıcılığımız zirvelere ve diplere ulaşır. Bu, plan yapmak, yeni projelere başlamak, projeleri toparlamak ve bitirmek için en uygun zamanlar olduğu anlamına gelir. Bunları ayın en uygun zamanında yapmak sizi daha odaklanmış, enerjik ve başarılı kılacaktır.

Tüm ay döngüsü ayın sekiz farklı evresinden oluşur:

  • Yeni Ay
  • Büyüyen Hilal
  • İlk Dördün
  • İlk Şişkin Ay
  • Dolunay
  • Son Şişkin Ay
  • Son Dördün
  • Azalan Hilal

Bu döngü, yeni başlangıçların zamanı olan yeni ayın ilk gününde başlar ve ay büyüdükçe enerji de değişir. Enerji, enerjinin zirveye ulaştığı dolunaya kadar yaklaşık 14 gün boyunca artar. Ay daha sonra küçülür ve salıverme ve kapanış zamanı olan yeni aya yaklaşırken, enerji 14 gün daha azalmaya başlar.

Sonra döngü yeniden başlar. Bu çok öngörülebilir bir durumdur ve hayatımızda güneşin her gün doğup batması kadar sabittir. Bu da üzerinde çalışmak istediğimiz konuları ayın evrelerine göre planlamamızı kolaylaştırır.

Yeni ay – yeni başlangıçların zamanı

Yeni ay sırasında ay, güneş ile dünya arasındadır ve bu nedenle gökyüzünden görünmez. Bu nedenle, ayın sadece güneş tarafından aydınlatılmayan karanlık tarafını görebiliriz (ya da göremeyebiliriz). Aynı zamanda yaşam döngüsünün başlangıcı ve hayatlarımızda yeni bir başlangıçtır.

Yeniay sırasında yeni hedefler belirlemek ve yeni projeler için yeni içgörüler ve fikirler toplamak için iyi bir zamandır. Yeni yaratıcı fikirler ortaya çıkabilir. Ayrıca başkalarıyla bağlantı kurmak için de iyi bir zamandır. İşiniz için yeni bir vizyon geliştirmek için de iyi bir zamandır. Yeniay bir ürünü piyasaya sürmek, bir satış veya pazarlama kampanyası başlatmak ya da yeni bir çalışma kitabı veya içerik üretmek için ideal bir zamandır.

Yeniay daha az enerjik ve daha içe dönük olmanıza neden olabilir. Meditasyon yapmak veya doğada vakit geçirmek için iyi bir zamandır.

Hilal büyümesi – Başlama zamanı

Yeni aydan üç ila dört gün sonra hilal görünür hale gelir. Ay büyüdükçe, iş ve yaşam hedeflerinizi genişletmeye başlayabilirsiniz. Vizyonlarınızı ve fikirlerinizi korumalı ve onları gerçeğe dönüştürmek için bir yapı geliştirmeye başlamalısınız. Hizmetlerinizi güncellemek, toplantılar planlamak ve projelerin tohumlarını atmak için iyi bir zaman.

Bu fırsatı, isteklerinizi ve neyi başarmak istediğinizi yazmak ve netleştirmek, hedefleriniz üzerinde çalışmak ve kendinizi onlara ulaşırken görselleştirmek için kullanın. Enerji seviyenizin yükseldiğini ve odaklanmanızın arttığını hissedeceksiniz. Bu dönemde kendinizi sinirli ve motivasyonsuz hissedebilirsiniz, bu nedenle her gün ilham verici eylemlerde bulunun.

Birinci Çeyrek Ay (İlk Dördün) – Eylem Zamanı

Üç ila dört gün içinde ayın yarısı görünür olacak. Bu, hedeflerinize doğru iddialı adımlar atmak ve gerçekten ilerleme kaydetmek için mükemmel bir zaman. Ay gün geçtikçe büyürken, bu ivmeyi niyetlerinizi büyütmek için kullanın. Bu aşamada, enerji seviyeniz çok daha yüksek olacağından ve ay bir şeyleri düzene sokma arzusu getireceğinden bu eylemi gerçekleştirmek kolay olacaktır.

Nasıl iletişim kurduğunuzun farkında olun ve aklınıza gelen yeni fikirleri not edin. Yılın bu zamanında enerji güçlü ve canlandırıcıdır, bu nedenle kendinizi deli gibi çalışma arzusu ile rahatlama zamanı arasında sıkışmış bulabilirsiniz. Planları eyleme geçirmek için esneklik gerekiyor. Listeler yazarak veya günlük tutarak Yeni Ay niyetlerinize odaklanın ve ilham verici eylemlerde bulunmak için artan enerjiyi kullanın.

İlk Şişkin Ay – İyileştirme Zamanı

Bu, dolunaydan önceki ayın son evresidir ve son bir ivme yaşayacak, her şeyi bitirme arzusuyla hareket edecek ve planlarınızın yolunda gittiğini hissetmeye başlayacaksınız. Dolunaydan önce işlerinizi delege etmeniz gerekiyorsa, bunalmaktan kaçınmanın tam zamanıdır. İşbirliği ve tutarlılık için harika bir zaman. Şimdi ayrıntıları çözmenin ve tamamlanması gereken görevlere odaklanmanın tam zamanı. Güçlü bir şekilde çalışarak ve hareket ederek muhtemelen kendinizi enerjik ve motive hissedeceksiniz.

Bu aşamada, enerjiniz yoğunlaştıkça ve zirveye ulaştıkça vücudunuzu hareket ettirmeniz önemlidir. Bunu yaparak, son bir ivme ve canlılık patlaması yaşayacaksınız. Dolunay yaklaşırken kendi gücünüzü hissedin ve ortaya çıkan güçlü duygulara uyum sağlayın.

Dolunay – hasat zamanı

Ay döngüsünün 14. günü civarında, Güneş ve Ay Dünya’nın karşıt taraflarında olduğunda bir Dolunay meydana gelir. Bizim bakış açımızdan tüm Ay’ı aydınlatan parlak, yuvarlak bir dolunay belirmeye başlar. Aynı şekilde, şimdi tamamlanması gereken projelerin çemberini kapatmalıyız.

Bu, hedeflerinize ve niyetlerinize ulaşmanın faydalarından yararlanma zamanıdır ve henüz onlara ulaşmadıysanız, yeniden değerlendirme, yeniden kalibre etme ve ilerlemeye devam etmek için planlar yapma zamanıdır. Dolunay, enerjinin bol ve doygun olduğu kutsanmış bir zamandır.

Bu, büyüme aşamasının sona erdiği ve yeni bir enerji türünün getirildiği ağdalı ay zamanıdır.

Son Genişleyen Ay – Minnettarlık

Dolunaydan birkaç gün sonra karanlık hilal şeklinde çekilmeye başlar. Ay döngüsünün bu dönemi, başardıklarınızı düşünmek ve takdir etmek için iyi bir zamandır. İçsel benliğinizin daha fazla farkına varmaya başlayacak ve nerede daha fazla çalışmanız ve daha fazla dikkat etmeniz gerektiğini fark edeceksiniz. Planlarınızı gözden geçirin ve kendinizi fiziksel ve zihinsel olarak beslemek için kendinize iyi bakın.

Genel olarak meditatif hissedebilirsiniz ve enerji seviyelerindeki dalgalanmalar ay gibi azalabilir. Bu durum duygusal iniş çıkışlara neden olarak gerginliğe yol açabilir. Eğer hala halletmeniz gereken yarım kalmış işleriniz varsa, şimdi tam zamanı. Ayrıca, yeni ayın niyetini de hatırlayın. Hedeflerinize neden ulaştığınızı açıklayın, artık size hizmet etmeyen şeyleri temizleyin ve çalışma alanınızı düzenleyin.

Üçüncü Çeyrek Ay (Son Dördün) – Gözden Geçirme

3-4 gün sonra ay sadece yarı aydınlanmış olur. Ay eksik olmaya devam ederken, dinlenmek, iyileşmek ve duygularınıza saygı duymak için zaman ayırmanız önemlidir. Bir adım geri atın ve akışa bırakın. Kendinize ve başkalarına nezaket gösterin ve tüm olumsuz alışkanlıklarınızı bırakın. Ayrıca, bu dönemde enerji seviyenizin düştüğünü hissedeceğinizden, zamanınızı nasıl geçireceğiniz konusunda net sınırlara sahip olmaya çalışın. Temizlik ve dağınıklığı giderme ihtiyacı devam ediyor, bu nedenle neyin işe yarayıp neyin yaramadığını analiz etmeye devam edin ve artık size hizmet etmeyen şeyleri bırakarak yer açın.

Küçülen Hilal – Teslimiyet

Yeni aya girmeden önce ay döngüsünün son birkaç günü tam olarak dinlenme, iyileşme ve gelecek yeni başlangıçlara hazırlanma zamanıdır. Bu, rahatlama ve günlerinize huzur ve uyum duygusu getirme zamanıdır. Enerji seviyeleri daha düşük olacaktır. Planlarınıza ve niyetlerinize ne kadar sadık kaldığınızı ve önceki haftalarda işlerin gidişatından ne kadar memnun olduğunuzu düşünün. Ayrıca neleri başardığınızı kabul edin ve zihninizi yeni aya ve gerçekleştireceğiniz yeni hedef ve niyetlere hazırlayın.

Ayın evrelerinin farkında olmak size ay enerjisinden yararlanma ve ayın doğal akışını takip ederek proje ve görevlerinizi optimize etme fırsatı verir. Esasen, ay döngüsünü takip etmek istediklerinize daha az stres ve zorlukla ulaşmanızı kolaylaştırır.

Ayın evrelerini işinizde nasıl kullanabilirsiniz?

Bu bilgiyi kullanmanın en iyi yolu, ayın evrelerini ve her evreden geçerken nasıl hissettiğinizi kaydetmeye başlamaktır. Ayın evrelerinin akışını takip ederek ve ayın enerjisine uyum sağlayarak projeleri ve görevleri planlamak ve programlamak için yeni aydan başlayarak ayın evrelerini kullanın.

Yukarı