Acı Kıl Biber nasıl yetiştirilir? - Hayat Takvimi

Acı Kıl Biber nasıl yetiştirilir?

Biberin tarihçesi ve kökeni

Biberin anayurdu Amerika kıtasıdır.
Tarihte ilk biber yetiştiriciliğinin M.Ö. 7500 yıllarında yapıldığı bilinmektedir. Ayrıca biberin Amerika’da ilk yetiştirilen bitkiler arasında yer aldığı, biber bitkisinin Amerika’dan Avrupa’ya buradan ise Aysa’ya yayıldığı bildirilmektedr. Capsicum, ya da biber, patlıcangillerden bir cinstir.

Biber ne zaman ekilir?

Dış Mekan İçin Ekim Zamanı; İlkbahar ve Yaz, İç mekanda dört mevsim ekim yapabilirsiniz.

Genel tohum ekme ve fide dikme tarihlerini, Ay Takviminin uygun evrelerine denk gelen tarihlerde yapmanız, en iyi sonuçları almanızı sağlayacaktır.

Ay Takvimine göre biber tohumları ne zaman ekilir?

Ay Takvimine göre biber tohumları için uygun ekim zamanı, dolunaydan sonra yani ayın 16’sında başlar ve yeniaydan 2-3 gün önce yani ayın 27’sinde sona erer.

Doğru ekim zamanı için sitemizdeki Ay Takvimi bilgilerinden faydalanabilirsiniz.

Biber tohumu nasıl ekilir?

Biber tohumu ilkbaharın başlamasıyla, hava sıcaklığının 24-26 ºC olduğu günlerde ekilmelidir. Uygun toprağa tohumlar serpiştirildikten sonra, üzerleri en fazla 0,5-1 cm yumuşak toprakla kapatılır ve cansuyu verilir.
Tohumların üzeri şeffaf naylon ile kapatılır ve çimlenmesi beklenir.

Biber tohumlarının ekimi için, hava sıcaklığının minumum 18 °C olması gerekir. Tohum çimlenme süresi 12 ila 20 gün arası değişir.

Biber fideleri nasıl dikilir?

Biber fidelerin dikimi için uygun hava sıcaklıklarının beklenmesi veya sağlanması çok önemlidir. Fide dikimi için mümkünse serin ve rüzgarsız havaları seçin.

Biber fidelerinin daha fazla güneş ışığından yararlanması için kuzey-güney istikametinde sıralar halinde dikimleri tercih ediniz. Böylelikle bitkilerin birbirini gölgelemesi en aza düşmüş olacaktır.

Biber fidelerini, fidelerin arası 30 ila 40cm olacak şekilde ve sıraların arası 45-75cm olacak şekilde dikebilirsiniz.

Dikimden yaklaşık 20 gün sonra ilk çapalama yapılmalıdır. Bundan sonra ortalama 3-4 hafta aralıklarlarla ikinci ve üçüncü çapalama yapılmalıdır.

Biber ne zaman olgunlaşır?

Biber fideleri, tohum ekimi itibarı ile, iklim şartlarına göre ortalam 3,5 – 4 ayda hasat zamanına gelir. Ülkemizde sıcak bölgelerde ekim zamanına göre, kasım ayı sonlarına kadar hasat edilebilir.

Tohumlar düşük sıcaklık ve düşük oransal nemde 2 ila 10 sene saklanabilmektedir.

Yukarı