Acur nasıl yetiştirilir? - Hayat Takvimi

Acur nasıl yetiştirilir?

Acurun tarihçesi ve kökeni

Acur (Cucumis melo var. flexuosus), kabakgillerden, kabuğu çizgili ve nadiren tüylü, bir hıyar çeşidi gibi görünse de gerçekte bir kavun varyetesidir. Bu bitkinin meyveleri bazen düz, bazen yay gibi bükülerek 1 metreye kadar uzayabilir.

Varyete,En az bir morfolojik özellik bakımından türden ayrılan, türün yayılış alanı içerisinde küçük veya büyük gruplar halinde bulunan topluluktur.

Acurun anavatanı Anadolu, İran, Afganistan ve Güney Batı anavatanı olarak kabul edilmektedir.

Acur ne zaman ekilir?

Ege, Akdeniz gibi sıcak bölgelerde sonbaharda eylül – ekim aylarında tohumlar ekilir. Acur tohumu kışın soğuk geçen diğer bölgelerimizde ise ilkbaharda uygun sıcaklıklar oluşmasıyla Şubat ve Mart aylarında ekilebilir.

Acur ekimi için ideal ısı 25 ila 30 ºC’dir. Ekim için hava sıcaklığının 15 ºC’yi geçmesi beklenmelidir.

Ay Takvimine göre acur tohumları ne zaman ekilir?

Ay Takvimine göre acur tohumları için uygun ekim zamanı, dolunaydan sonra yani ayın 16’sında başlar ve yeniaydan 2-3 önce yani ayın 27’sinde sona erer.

Doğru ekim zamanı için sitemizdeki Ay Takvimi bilgilerinden faydalanabilirsiniz.

Acur tohumu nasıl ekilir?

Acur, toprak olarak derin işlenmiş, iyi havalanan, besin maddeleri açısından zengin, su tutma kabiliyeti yüksek, hafif asidik, düşük tuzlu topraklarda en iyi şekilde yetişir. Toprak pH değeri 5 ila 7 olmalıdır.

Acur genellikle doğrudan tohum ekme yöntemi ile yetiştirilir. Ancak fide ile de üretilebilir. Tohumdan ekim yapıldığında, yetişen tohumlardan, uygun aralıklara düşen 1 veya iki tanesi bırakılarak, diğer fideler sökülür.

Acur fideleri 1 – 2 yapraklı olunca fide olarak dikimi yapılabilir.

Acur fidesi nasıl dikilir?

Ekim dikim aralıkları 50-60cm, sıra aralıkları ise 150-200cm idealdir.

Dikimden yaklaşık 20 gün sonra ilk çapalama yapılmalıdır. Bundan sonra ortalama 3-4 hafta aralıklarlarla çapalama yapılmalıdır.

Acur kıraç arazilerde yetiştirilmeye uygundur. Bu nedenle fazla su ihtiyacı olmaz. Ancak yeterli sulama yapılırsa meyveler daha hızlı büyür ve bitki başına verim arttırılabilir.

Acur ne zaman olgunlaşır?

Ekimden 35 gün sonra ilk çiçeklenme başlar, bundan 35-45 sonra hasat edilmeye hazır olur.

Hasat işlemi sabah erken ya da akşam saatlerinde, meyvelerin sapları makas veya bıçak yardımıyla kesilerek yapılır.

Acur tohumları düşük sıcaklık ve düşük oransal nemde 2-2.5 sene saklanabilmektedir.

Yukarı