Sorgum Yetiştiriciliği, Sorgum Nasıl Yetiştirilir? - Hayat Takvimi

Sorgum Yetiştiriciliği, Sorgum Nasıl Yetiştirilir?

Sorgum Hakkında Genel Bilgi

Yem bitkisi olarak da bilinen sorgum, sulama ortamı iyi olan tarlalarda her zaman iyi yetişen bitkilerden biridir. Tek yıllık bir yem bitkisi olarak da bilinir. Sorgum tahıl yemi, silo yemi ve yeşil yem olarak kullanılır. Sorgum ekimi birinci veya ikinci ürün olarak tercih edilir ve uygun şekilde yapılırsa her yıl en az 5-6 kez hasat edilebilir. Aynı zamanda, çoban başına 8-10 ton yeşil ot hasat edilebileceği söylenebilir. Ancak bu kaba yem bitkilerinden biridir.

Sorgum yetiştiriciliğinde toprak iyileştirme

Sorgum ve Sudan otu, mısır gibi toprak isteyen bitkilerdir, ancak yetiştirilmelerinin seçici olmayan yönleri vardır. Sorgum tınlı ve kumlu topraklarda yetişir ve tohum yatağı sağlamak için ekim zamanında iyi bir toprak işleme verimlilik için kilit faktörlerden biridir. Tarım arazilerinde ikinci ürün olarak ekim yapılırken, ekimden önce toprağın iyi sulanması ve hazırlanması tavsiye edilir. Sorgum sudanow’un toprak tipi olarak tuzlu ve alkali topraklara toleranslı olduğu bilinmektedir.

Ay Takvimine göre sorgum bitkisi tohumları için uygun ekim zamanı, dolunaydan sonra yani ayın 16’sında başlar ve yeniaydan 2-3 önce yani ayın 27’sinde sona erer.

Sorgum bitkisinin doğru ekim zamanı için sitemizdeki Ay Takvimi bilgilerinden faydalanabilirsiniz.

Sorgum yetiştiriciliğinde gübre uygulaması

Sorgum sudan otu yetiştiriciliği, çok güçlü kökleri ile besin maddelerini topraktan doğrudan kökler aracılığıyla aldığı bilinmektedir. Ancak bu bitki biçilerek büyüdüğü için sürgün oluşumu için azot seviyelerinin bol olması gerekir. Bu nedenle sulanan parsellerde ekim yapılırken dekara 6-7 kg azot, 8-10 kg fosfor ve 10 kg potasyum yeterlidir.

Çim yaklaşık 40-50 cm boylandığında tekrar azotlu gübreleme yapılır. Tarlanın bu bölümünde, dekar başına 5-7 kg azotlu gübre ve hasattan sonra dekar başına 6-8 kg azotlu gübre verimliliği artıracaktır.

Sorgum için ekim zamanı

Sorgum tohumları küçük olduğu için ekim derinliği önemlidir. Çok derine ekmeyin; 3-4 cm derinlik yeterlidir. Ana veya ikincil ürün olarak mısır ekiminden birkaç hafta sonra ekim yapmak verimi artıracaktır. Ekim makinesi ile ekim yapıldığında dc başına 2-4 kg tohum yeterlidir. Çimlenme potansiyeli yüksek tohumların ekilmesi tavsiye edilir.

Sorgum tohumu için 10-12°C toprak sıcaklığı yeterlidir. Toprak sıcaklığı bu değerin altına veya üstüne düşerse tohumun çimlenme oranı buna bağlı olarak düşecektir; Nisan ve Eylül aylarında ekim en çimlendiricidir ve tavsiye edilir. Yayım ve ekim makineleri arasında seçim yapılabildiği durumlarda ekim makineleri tavsiye edilir. Sulanmayan tarlalarda sıra arası 45 ila 65 cm tavsiye edilir; sıra arası 4 ila 7 cm tüm çimlenme konforu için yeterlidir. Sulama mevcutsa, bu sırt aralığı 20 cm’ye düşürülebilir.

Ekim makinesi ile ekimde gübre uygulaması, yabancı ot kontrolü ve sulama basit ve pratik bir şekilde gerçekleştirilir. Bu da ekim makinesiyle ekimi sulamaya göre çok daha verimli bir yöntem haline getirmektedir.

Sorgum yetiştiriciliğinde sulama ve hasat zamanı

Sulamanın bitkilerden yüksek verim elde etmenin en önemli adımlarından biri olduğu unutulmamalıdır. Doğru zamanda sulama yapmak önemlidir. Ürün hemen biçilir ve sulanırsa doğru zamanda verim artacaktır. Çim 100-120 cm yüksekliğe ulaştığında biçme zamanı gelmiş demektir ve 10-15 cm yükseklikten biçmek ürüne zarar vermeyecektir.

Uygun biçme zamanı genellikle ürün ekiminden sonraki 2 ay içerisindedir. Bazı bölgelerde bu süre 50-55 güne kadar düşebilir. Bu dönemde çiçeklenme, hasadın başlangıcını ve biçmenin başlangıcını işaret eder. Hasat ne kadar erken olursa, o kadar az besin maddesi kullanılabilir. Baklalarda salkımların çıktığını görürseniz, hasat dönemine girebilirsiniz demektir.

Sorgum ve sudan melezleri olarak bilinen hibrit çeşitler farklı özelliklere sahiptir. Sudan otuna benzeyen ancak daha uzun otları ve daha fazla yaprak sayısı ile bilinen hibrit çeşitler vardır. Bu hibrit çeşitler hızlı büyür ve 40-50 gün gibi kısa bir sürede yetiştirilip hasat edilebilir.

Yukarı