Tere Yetiştiriciliği, Tere Nasıl Yetiştirilir? - Hayat Takvimi

Tere Yetiştiriciliği, Tere Nasıl Yetiştirilir?

Tere tohumu nasıl ekilir

Tere tohumları 0,5-1 cm derinliğe ekilmelidir. Sıralar 1 cm veya 25-35 cm ekilmiş olmalıdır.

Tere tohumlarını ekmeden önce çimlenme oranını artırmak için bir gün suda veya nemli bir bezde bekletin. Tohumların ekileceği toprağın ideal sıcaklığı 10-20°C’dir. Tere tohumlarını kaplarda veya şişelerde çimlendirmek için, kabı veya şişeyi ince elenmiş toprak ve torf karışımı ile kabın veya şişenin üstünden 1 cm önceye kadar doldurun.

Daha sonra toprak bir fıskiye ile nemlendirilir. Daha sonra tere tohumları nemlendirilmiş toprağa yerleştirilir. Tohumlar ekildikten sonra kalan alana aynı toprak yerleştirilir. Tohumların üzeri bu şekilde toprakla örtüldükten sonra toprak yüzeyi yağmurlama ile nemlendirilir ve üzeri şeffaf naylon (streç film) ile kapatılır.

Ay Takvimine göre tere bitkisi tohumları için uygun ekim zamanı, dolunaydan sonra yani ayın 16’sında başlar ve yeniaydan 2-3 önce yani ayın 27’sinde sona erer.

Doğru ekim zamanı için sitemizdeki Ay Takvimi bilgilerinden faydalanabilirsiniz.

Tere tohumu ne zaman ekilmeli ve dikilmelidir?

Genel öneri tere tohumlarının ilkbahar, sonbahar ve yaz aylarında ekilmesidir. Ekim için tere fideleri kullanılıyorsa, tere fidesi dikimi için önerilen aralık, tere tohumu ekim aralığı ile aynı olabilir. Tere tohumları fide haline geldiğinde ve yaklaşık 4-5 cm boylandığında, bahçeye veya büyük saksılara aktarılabilir.

Tere tohumlarının çimlenmesi ne kadar sürer?

Tere tohumları 6-10 gün içinde çimlenir. Tere tohumları çimlenmeye başladıktan sonra, şeffaf naylon örtüyü çıkarın ve doğrudan güneş ışığından uzakta saklayın.

Tere Ne sıklıkta sulanmalıdır?

Toprağa ekilen tohumların sulanması, toprak koşulları ara sıra izlenerek bir yağmurlama sistemi kullanılarak yapılmalıdır. Sulamanın amacı toprağı nemli tutmaktır. Toprağı çamurlu hale getirecek şekilde sulamamak önemlidir.

Tere tohumları nasıl saklanır

Elde edilen tere tohumları öncelikle yabancı maddelerden ve kirden arındırılmalı ve tekrar toprağa ekim zamanı gelene kadar serin ve kuru bir ortamda saklanmalıdır. Depolama alanı nemli olursa çimlenme ve çürüme meydana gelebilir.

Yukarı