Hobi Bahçeciliği İçin Pratik Bilgiler - Hayat Takvimi

Hobi Bahçeciliği İçin Pratik Bilgiler

Hobi Olarak Başlayanlar İçin Organik Bahçeciliğe yönelik Bilgiler

Bu harika bir fikir, ancak iyi sonuçlar elde etmek istiyorsanız çok çaba sarf etmeniz gerekiyor. İşte kısaca yedi öneri:

Bol güneş

Bu durum günde en az sekiz saat güneş anlamına gelir. Marul gibi bazı sebzeler günün bir kısmının güneş görmesine ihtiyaç duyar (4-8 saat), ancak en sevdiğimiz sebzelerin çoğu fotosentez için bol miktarda ışık ve ısıya ihtiyaç duyar. Sebze yetiştirmeye başlarken bahçeniz için bunu aklınızda bulundurun.

Küçük küçük başlayın

Evdeki kişi başına 9-10 metrekare başlangıç için yeterlidir. Birçok bahçe hobicisi çok şey yetiştirmek ve her şeyi dikmek ister, ancak ne yazık ki böyle bir başlangıcın sonucu hayal kırıklığı yaratır. Bu nedenle, küçük ama emin adımlar atmak en iyisidir. Örneğin, iki kişilik bir aile için 10 metrekare yeterli olacaktır. Örneğin, bu sebze bahçesinde 10 farklı türde domates yetiştirmek yerine, iki tür domates direklerle desteklenebilir ve iyi bakılırsa onlarca farklı ürün elde edilebilir.

İyi toprak

İyi toprak kullanmaya büyük özen gösterilmelidir. İyi toprak için ilk birkaç santimetre iyi kalite kompostla karıştırılmalıdır. Daha sonra toprağı korumak için 5-10 cm saman ya da yaprak malç (ağaç kabuğu ya da taş olmamalı) serilmelidir. Son olarak, elbette bu güzel toprağın zamanda ve iyi sulanması gerekir.

Fideleri hazırlamak

Amatörler için tohumdan başlamak sıkıcı olabilir. Daha kolay sonuç almak istiyorsanız, küçük sebze bahçeleri için hazır fideler satın almak sizi daha iyi motive edecektir. İlkbaharda, fidesini bulamadığınız bitkileri tohumdan yetiştirmeyi deneyebilirsiniz. Elbette tohumdan yetiştirmek biraz sıkıcı olacaktır, ancak daha yeni başladığınızı unutmayın.

Sulama

Bu sizin için kolay görülebilir, ancak önemli ve tecrübe-bilgi isteyen bir konudur. Yeni tohumların ekildiği alanı her gün, fidelerin dikildiği alanı ise 2-3 günde bir sulayın. Tasarruflu ve etkili sulama için damla sulama sistemleri deneyebilirsiniz. İlkbaharın sonlarında, sıcakların artması ile, köklerin daha derine büyümesini sağlamak için daha az sıklıkta ancak derinlemesine sulayın.

Yararlı bakteriler

Organik gübre ve besin maddelerine ek olarak, iyi bir toprak kalitesi sağlamak için yararlı bakterilere de ihtiyaç vardır. Bu nedenle, ekim alanının düzenli olarak çapalanması ve havalandırılması, toprağın doğal yapraklardan ve bitki humusundan elde edilen doğal torfla zenginleştirilmesi ve alt toprağın canlandırılmasına katkıda bulunulması, toprak kalitesini artıracak ve bitkilerin verdiğiniz gübreyi daha kolay almasını sağlayacaktır.

Gübreleme

Gübreleme organik tarımın en önemli konularından biridir. Gübre olarak yanmış kompost kullanılması uygundur. Ayrıca bitki artıkları ile doğal gübreler hazırlayabilir ve bahçenize uygulayabilirsiniz. Aceleci olup, hayal kırıklığına uğramayın. Bu konuda ancak zamanla tecrübe sahibi olabilirsiniz.

Yukarı