Köpek türleri ve ırkları - Hayat Takvimi

Köpek türleri ve ırkları

Köpek olarak binlerce isim sayabilirsiniz. Ancak yaklaşık 400 köpek ırkı kaydı geçmiştir.

Köpeklerin türleri ve ırkları nelerdir?

Her biri kendi biyolojik ve fizyolojik özelliklerine sahip olan köpekler, memeli hayvanlar grubuna dahil edilir ve insanlarla aynı beş duyuya sahiptir.

Köpekler 2 ana gruba ayrılır; küçük ve orta cins köpekler ve büyük cins köpekler. Büyük köpekler genellikle koruma ve koruma olarak kullanılır. Dekoratif köpekler olarak adlandırılan küçük köpekler, insanlara daha fazla eşlik edebilme yeteneği ile ön plana çıkıyor.

Süs köpekleri ve küçük cins köpeklerin bakımı, büyük cins köpeklere göre daha zordur. Bu tür köpeklerde beslenme ve saç bakımı çok önemlidir. Sadece bu cinse ait köpekler için değil, sahip olunan tüm köpeklerin bakımı için bakılan köpeğin yaşını ve cinsini de dikkate almak gerekir.

Kayıtlı köpek ırklarına bakarsanız, bunlar birkaç köpek ırkı içerir.Akbaş, Aidi, Afgan Tazı, Alaska Malamute, Alabay, Alman Kalın Saç İşaretçisi, Alman Çoban, Amerikan Bulldog, Amerikan Eskimo, Amerikan Pit Bull Terrier, irlanda Süveteri, isveç Çoban köpeği, Kangal, Kars Çoban Köpeği vb.

Süs köpeklerinin ırkları ve özellikleri

En yaygın küçük veya yıpranmış cins cinsine tarih boyunca birçok asil isim eşlik etmiştir. Bu nedenle, bu tür köpeklere çok uzun zamandır “saray köpekleri” adı verilmiştir.

Dünyadaki köpek ırklarına bakarsanız, köpek ırklarının kendi temel özelliklerine sahip olduğunu görebilirsiniz. Küçük köpeklerin en yaygın ırkları Cavalier King Charles, Tibet Spaniel, minyatür Schnauzer, Yorkshire Terrier, B Deschon Friese, minyatür pinscher, pug, oyuncak kaniş, papillon, Shih Tzu ve Pomeranian’dır.

Şövalye Kral Charles

Güler yüzlü ve sabırlı bir karaktere sahip Cavalier King Charles köpeği diğer köpek türleri ile çok iyi anlaşır ve hemen hemen her yaştan insanla kolayca iletişim kurar Çökmekte olan köpek ırkları arasında yer alan bu cins sevilmeyi sever ve çok dikkat çeker. Eğitimleri de basittir. Ancak bu dekoratif köpekler 12 aylık aralıklarla taranmalı ve fırçalanmalıdır. Bu köpekler 13-15 yıla kadar yaşayabilir, ancak göz hastalıklarına eğilimlidirler, bu nedenle her zaman enfeksiyon riski açısından kontrol edilmeleri gerekir.

Tibetli İspanyol

Tibet Spaniel köpekleri yabancılara karşı çekingen seslere karşı temkinlidir. Ama ailede çok sevgi dolu bir tutum sergiliyorlar. Tibet Spaniel köpekleri ortalama 16 yıl yaşar. Eğitimleri diğer ırklara göre daha zordur. Bağımsız yapılara sahip bu köpekler de iyi arkadaş olabilirler. Orta derecede dökülürler ve sağlıklı kürklere sahip olmak için tüylerinin düzenli olarak taranması gerekir.

Yorkshire terrier

Yorkshire Terrier köpekleri zeki ve çevik yaratıklardır. Ailede çok arkadaşça bir tutum sergilerler. Ancak yabancılardan uzak durabilir ve gerekirse savaşçı olabilirler. Yaşam beklentisi 14 ila 16 yıl arasında değişen bu çökmekte olan köpekler maksimum 4-5 kilogram ağırlığa ulaşabilir. Bu cins, çok fazla tüy dökmemesi ve düzenli bakım gerektirmesi nedeniyle alerjisi olan kişiler tarafından da tercih edilebilir.

Minyatür Schnauzer

Minyatür schnauzer sosyal bir yapıya sahiptir ve evde kolayca beslenebilir. 1. Minyatür schnauzer, düzgün bir şekilde çok fazla saç dökmeyen köpek ırklarından biridir. Aynı zamanda kokusuzdurlar, bu nedenle evde kolayca beslenebilirler. Ayrıca diğer evcil hayvanlarla da iyi geçinirler.

Bichon Friese

Bu, köpek tüylerine alerjisi olan kişiler için çok uygun dekoratif bir köpektir. Kendine güvenen, hayat dolu ve zeki bir Bichon Friese köpeğinin insanların mutlu olmasına ihtiyacı vardır. Yani onlar çok sosyal yaratıklar. Diğer hayvanlarla iyi geçinirler ve eğitimleri basittir.

Minyatür Pinscher

Minyatür Pincher, karakterin diğer çökmekte olan köpek ırkları arasında meydan okuyabileceği ırklardan biridir.1 Bunun nedeni, bu köpeklerin sinirli olma eğiliminde olmalarıdır. Bir tehdit hissettiklerinde de saldırıya geçebilirsiniz.

Oyuncak kaniş

Oyuncak Kaniş, dünyanın en iyi bilinen süs köpeği ırklarından ve dünyanın en zeki 1 köpeğinden biridir. Tüy bırakmayan ve kokmayan bu dantelin siyah, kayısı, gümüş, beyaz ve kırmızı olmak üzere çeşitli renkleri vardır. Oyuncak kanişler eğitime açık olmaları nedeniyle kolaylıkla eğitilebilirler.

Pug

Puglar, mutlu, hareketli ve sadık yapıları ile çökmekte olan köpek ırkları arasında kendilerine iyi bir yer edinmişlerdir. Tıpkı oyun oynamayı sevdikleri gibi, arızalar da vazgeçemedikleri özelliklerden biridir.1. Çok zekidirler, ancak biraz inatçıdırlar ve sıklıkla tekrarlanan eğitim rutinleriyle çok çabuk sıkılabilirler. O iyi bir bekçi köpeğidir ve genellikle gereksiz yere havlamaz. Evdeki diğer hayvanlarla iyi geçinir. Dairede uygun bir köpektir ve çocuklarla iyi geçinir. Kıskanıyor olabilir çünkü çok fazla ilgi istiyor.

Pomeranian

Pomeranian hayat dolu, öğrenmeyi seven, özenli, meraklı ve bağımsız bir köpektir. Erken yaşta bir araya getirilirlerse, diğer evcil hayvanlarla geçinmek çok daha kolay olacaktır. Çok iyi bir bekçi köpeği olan bu cesur köpek, bazen kendisinden daha güçlü olduğuna ve büyük köpeklere saldırabileceğine inanır. Havlamaya meyilli olması nedeniyle, bu konuda mümkün olduğunca eğitilmelidir. Çok küçük çocuklar için önerilmez.

Papillon

Papillon zeki, canlı ve sevgi dolu bir köpektir. Dengeli, itaatkar ve sahibine çok düşkündür. Genellikle temiz ve kokusuzdurlar ancak günlük saç bakımı önemlidir. Temmuz

Shih Tzu

Shih Tzu zeki, inatçı, cesur, dayanıklı ve neşeli bir köpektir. Çoğunlukla çocuklarla iyi geçinir, ancak bazen sinirlenebilir ve ısırır. Genellikle diğer hayvanlarla iyi geçinir. Evde çok sessiz bir köpektir ve apartman hayatı için idealdir. Isıya duyarlıdır, bu nedenle sıcak mevsimde dikkatli olmanız gerekir. Ayrıca göz problemlerine de duyarlıdır. Uygun tüy bakımı ile çok fazla saç kaybetmeyeceğinizi göreceksiniz.

Yukarı