Ayın Yapısı ve Özellikleri Nelerdir? - Hayat Takvimi

Ayın Yapısı ve Özellikleri Nelerdir?

Ay, Dünya’nın tek doğal uydusudur. Ay geceleri ve açık havalarda gündüzleri gökyüzünde görülebilir. Ay bir ışık kaynağı değildir ve güneşten aldığı ışığı yansıtır.

Ayın atmosferi yoktur. Ayın atmosferi olmadığı için, yüzeyi Güneş’ten gelmiş olan ışınlar sebebiyle gündüzleri çok daha sıcak, gece ise tersine çok daha soğuk olur. Yüksek ısı farkı sebebiyle, Aydaki kayalar parçalanarak taşlara, kumlara ve toza dönüşür.

Ayın Yapısı Nasıldır?

Ay tıpkı Dünyamız gibi katmanlardan oluşur. İçten dışa doğru gidildikçe çekirdek, manto ve kabuk dahil olmak üzere üç ana katmanı vardır. Ayın yüzeyi dünyamız gibi, kayalıklar, dağlar, vadiler, düzlükler, çukurlar ve kraterlerden oluşur.

Ayın özellikleri, Ay hakkında kısa bilgiler

Ay, Dünyanın tek doğal uydusudur.
Ay küre biçimindedir.
Ayın atmosferi Dünya kadar yoğun değildir ve son derece azdır.
Ayda atmosfer olmamasından dolayı, rüzgar, yağmur gibi hava olayları oluşmaz.
Ay Dünya’dan çok daha küçük bir gök cismi olmaktadır.

Ayın kütlesi Dünyanın kütlesinin yaklaşık 81’te biri kadardır.

Ay’ın yüzeyine meteor olarak isimlendirilen gök cisimleri çarpar ve bu çarpma sonucunda derin çukurları meydana getirir. Meteor çarpması neticesinde ortaya çıkan bu çukurlar krater olarak adlandırılır.

Ay yüzeyinde kayalar, taşlar ve ince toz tabakası bulunmaktadır. Ayda yağmur ya da rüzgar gibi hava olayları olmamasından dolayı, ay yüzeyindeki tozlar aynı biçimde yerinde kalır. Bu sebeple Ayın üzerine ayak basmış olan astronotların ayak izleri bozulmadan hep durur.

Ay’ın Dünya’ya uzaklığı yaklaşık olarak 384.000 kilometredir.

Dünyadan Aya bakıldığında, Güneş ile birlikte aynı boyutta veya Güneşten büyük gibi görünmesinin sebebi, Dünyaya olan uzaklığının Güneşten çok daha az olmasıdan dolayıdır.

Yukarı