Ülkemizde Miladi Takvimin Kullanımı - Hayat Takvimi

Ülkemizde Miladi Takvimin Kullanımı

Miladi Takvim

Diğer adıyla Gregoryen Takvim.

İlk kez Roma İmparatorluğunda kullanılan Jülyen Takvim yerine, Papa 13. Gregorius tarafından hazırlatılan ve kullanılmaya başlanılan bir takvim türüdür. Milat olarak Hz. İsa’nın doğum yılını almaktadır.

Miladi Takvim bir tam yıl olarak, Dünyanın Güneş etrafındaki tam dönüş süresi olan 365 gün 6 saatlik süreyi esas almaktadır.

Günümüzde dünyada en yaygın olarak kullanılan Takvim türüdür. Miladi Takvim önce Avrupa ülkelerinde yaygınlaşmış ve daha sonra diğer ülkelerde kullanılmaya başlanmıştır.

Gregoryen yani Miladi Takvim hazırlanırken, Jülyen Takvime 10 gün eklenmiştir. 5 Ekim Cuma günü, 15 Ekim Cuma olarak değiştirilmiş ve kabul edilmiştir. Gregoryen Takvimi 1752 yılında kabul eden ülkeler ise 11 gün ilave ederek kullanmaya başlamışlardır.

Ülkemizde Miladi Takvim Kullanımı

Ülkemizde Osmanlı İmparatorluğu döneminde önceleri Hicri Takvim kullanılmıştır. Daha sonraki zamanlarda 1 Mart’ı yılbaşı olarak kabul eden Rumi Takvim kullanılmaya başlanmıştır.

Cumhuriyetin ilanından sonra 26 Aralık 1925’te TBMM tarafından kabul edilen “Takvimde Tarih Mebdeinin Değiştirilmesi Hakkında Kanun” ve “Günün 24 Saate Taksimi Hakkında Kanun” adlı ilgili iki ayrı kanun ile 1 Ocak 1926 tarihinden itibaren ülkemizde Miladi Takvim kullanılmaya başlanmıştır.

Yukarı