Balkabağı nasıl yetiştirilir? - Hayat Takvimi

Balkabağı nasıl yetiştirilir?

Balkabağı, tarihçesi ve kökeni

Arkeologlara göre bal kabağı ortalama 7500 yıl önce Orta Amerika’da ortaya çıkmıştır. İlk evcil bal kabağı tohumları Meksika’nın Oaxaca bölgesinde keşvedilmiştir.

Balkabağı, kabakgiller ailesinde yer alır. Dış kısmı çıkıntılı, sert, yuvarlak ve turuncu renkli bir meyvesi vardır. Bal kabağı içerisinde tohum ve yenilebilir etli kısım bulunur.Lifli bir meyve olan bal kabağı içerisinde potasyum, kalsiyum, magnezyum, sodyum ve demir içermektedir. Bilimsel adı Cucurbita moschata’dır.

Balkabağı ne zaman ekilir?

Balkabağı için en uygun olanı ılıman iklimdir. Ilıman iklimde en uygun gelişimi göstermektedir. Bu yüzden ilkbaharda havaların ısınması ile ekimi yapılmalıdır.

Ay Takvimine göre balkabağı tohumları ne zaman ekilir?

Ay Takvimine göre balkabağı tohumları için uygun ekim zamanı, dolunaydan sonra yani ayın 16’sında başlar ve yeniaydan 2-3 önce yani ayın 27’sinde sona erer.

Doğru ekim zamanı için sitemizdeki Ay Takvimi bilgilerinden faydalanabilirsiniz.

Balkabağı tohumu nasıl ekilir?

Balkabağı yüksek oranda sulama ve doğal gübreleme gereksinimi olan bir bitkidir. Ayrıca çok fazla yer kaplayacağı için genellikle içmekan balkon gibi yerlere uygun değildir.

Uygun toprak ile, bahçede veya kapalı alanda 2-3 cm derinlikte ekilir. Bahçede tohumların üzeri şeffah naylon ile örtülerek serak etkisi yaratılır. Toprak sıcaklığı minimum 10-12 °C aralığında olmalıdır.

Tohumlar 4-8 günde çimlenir.

Balkabağı fidesi nasıl dikilir?

Balkabağı fideleri 4-5 cm olduğunda dikilebilir. Fideler sıralar arası 100-150 cm aralıklarla, sıra üzerinde fide aralıkları 50 ila 80 cm olacak şekilde dikilir.

Balkabağı sulama ihtiyacı yüksek olan bir bitkidir. Bu nedenle toprak her zaman nemli olmalı, düzenli sulama yapılmalıdır. Ayrıca sulama gündoğumunda veya gün batmadan önce yapılmalıdır. Bitkinin alışkanlık kazanması için sulama aynı zamanlarda yapılmalıdır.

Ayrıca sulama yaparken bitki yaprakları asla ıslatılmamalıdır. Aksi halde yapraklarda küflenmeler, bozulmalar olabilir.

Balkabağı ne zaman olgunlaşır?

Ekim işleminden 120-150 gün sonra hasat edilecek olgunluğa ulaşır.

Balkabağı hangi hastalıklara iyi gelir?

Balkabağının düzenli olarak tüketilmesi ülser, irritabl bağırsak sendromu ve kolon kanseri gibi mide ve bağırsak rahatsızlıklarını önlemeye yardımcı olur.

Balkabak düşük karbonhidratlı ve yüksek lifli olduğu için özellikle tip 2 diyabetli kişilerde kan şekeri ve insülin düzeylerini önemli ölçüde düşürebilir.

  • Göz sağlığını korumaya yardımcıdır
  • Cilt sağlığının iyileştirilmesini yardımcı olur
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir
  • Tansiyonun dengelenmesine yardımcıdır
  • Kalp sağlığınızı destekler
  • Kanser riskinin azaltılmasına yardımcı olabilir
  • Kilo vermenizi kolaylaştırabilir
  • Balkabağı çekirdeği, uyku düzenini iyileştimeye yardımcı olur

Kabak tohumları uygun koşullarda, doğru ve tam kurutulmuş halde ve nemden uzak şekilde 1-2 yıl saklanabilmektedir.

2 thoughts on “Balkabağı nasıl yetiştirilir?

  1. Çocukluğumdan hatırlıyorum. Ananem balkabakları hep ahırın yanındaki gübre yığınının çevresine ekerdi. Hiç üşenmeden de sık sık sulamasını yapardı.

Comments are closed.

Yukarı