Lezzetli Domates Yetiştirmenin Sırları - Hayat Takvimi

Lezzetli Domates Yetiştirmenin Sırları

Lezzetli domatesler yetiştirmek için 10 ipucu

Domates bitkisi yetiştirmek her zaman ödüllendirici bir bahçe işidir. Her şey plana uygun giderse, lezzetli yaz yemekleri için bol miktarda lezzetli meyve toplayabilirsiniz. Bununla birlikte, küçük hatalar acı tadı, yumuşak dokusu veya kabuğunda yırtıklar olan domateslerin daha az lezzetli olmasına yol açabilir. Bu nedenle, mümkün olan en lezzetli domatesleri yetiştirmenize yardımcı olmak için bahçe uzmanları sırlarını paylaşıyor.

Lezzetli domates yetiştirmenin sırları

Domateslerinizin mümkün olduğunca büyük, parlak ve sulu büyümesi için neye ihtiyacınız olduğunu bilirseniz, lezzetli domatesler yetiştirmek kolaydır. İster yumuşak, lezzetli biftek domatesler ister güneş ışığıyla yıkanan şekerli-tatlı çeri domatesler isteyin, bu domates yetiştirme sırları ideal lezzeti elde etmenize yardımcı olacaktır.

7-8 saat doğrudan güneş ışığı.

Domates bitkileri güneşi sever, bu nedenle onları mümkün olduğunca doğrudan güneş ışığı altında yetiştirmek en iyi sonuçları verecektir. Domatesler en iyi 7-8 saat doğrudan güneş ışığında büyür, ancak günde 6 saat doğrudan güneş ışığında da büyüyebilirler. Bahçedeki en aydınlık noktayı seçin ve günün yarısının ağaçların, çitlerin veya binaların gölgesinde geçmediğinden emin olun. Ayrıca, bitkileri dik ve güneşe dönük tutmak için direkler veya domates kafesleri kullanın.

Toprak tahlili ve deği̇şi̇mi̇

Kaplarda domates yetiştirirken, hazır bitki toprağı satın almak saksı toprağının sağlıklı ve dengeli olmasını sağlayacaktır. Ancak, bir bahçe yatağına ekim yapıyorsanız, uzun bir kış ve geçen yılın büyüme sezonundan sonra toprakta bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir. Bir toprak testi, toprağın besin açısından yetersiz veya pH açısından biraz düşük olup olmadığını size söyleyecektir; pH değeri 6,5 ila 6,8 olan hafif asidik bir toprak idealdir.

Kaliteli doğal gübre ekleyin.

Domates fideleri olağanüstü bir hızla büyür ve çok fazla enerji gerektirir. Başarı şansınızı artırmak için, özellikle domatesler için tasarlanmış suda çözünür bir gübre kullanın. Toprak testleri ortalamanın altında besin seviyeleri gösteriyorsa, temel besinlerle güçlendirilmiş bir gübre satın alın. Haftalık olarak uygulayın ve toprağa aktarımı kolaylaştırmak için bir nakil gübresi kullanmayı düşünün.

Domateslere bol su verin.

Büyük, sulu domatesler istiyorsanız, bol suya ihtiyaçları vardır. Ancak en iyi sonuçlar için tutarlılık önemlidir. Tutarsız sulama zamanları ve miktarları domates kabuklarının çatlamasına ve çiçek yanıklığına yol açabilir. Hava durumuna bağlı olarak, gün aşırı akşamları sulama yapılması önerilir.

Damla sulama sistemleri ve ıslatma hortumları aşırıya kaçmadan sürekli nem sağlamak için idealdir. Bu, domates kök sistemini güçlendirir ve yaprak hastalıklarını önler.

Malç kullanın.

Topraktaki nemin güneşte çok hızlı buharlaşmasını önlemek için toprak yüzeyine malç yayın. Yapay renklendirici içermeyen, ince ezilmiş ağaç kabuğu veya yaprak gibi doğal malç malzemeleri kullanın. Malç aynı zamanda yabani otların filizlenmesini de önler, çünkü yabani otlar topraktaki birçok besin maddesini sebze yetiştirmekten alır.

Fazlalık dalları budayın.

Domateslerin daha hızlı büyümesinin sırrı nedir? İşin sırrı fazlalıkları budamaktır. Domates bitkileri büyüdükçe, daha kalın dalların ana gövdeye bağlandığı yerden yeni, daha küçük gövdelerin çıktığını göreceksiniz. Bu ekstra dallar aslında domatesin enerjisinin çoğunu tüketir. Domateslerin daha hızlı ve daha iyi büyümesine yardımcı olmak için başparmağınız ve işaret parmağınızla sıkıştırın.

Domatesleri derine dikin.

Domates yetiştirmenin sırrı budur: Domatesler derine dikildiğinde köklerinin ana gövdeden dışarı doğru yayıldığını biliyor muydunuz? Bu faydalıdır çünkü domates fideleri genellikle biraz daha uzundur ve genellikle erken aşamalarda bile devrilirler. Domatesleri dikerken, alt yaprakları toprak yüzeyinden 5-6 cm yukarıda olacak şekilde derine dikin. Domatesleri yatay olarak dikmek bitkinin toprağa ‘kancalanmasını’, kök sisteminin daha geniş bir alana yayılmasını ve ana gövdenin güçlenmesini sağlar.

Tozlaşmaya yardımcı olun.

Elbette arılar, böcekler ve kelebekler gibi tozlayıcılar tozlaşmaya yardımcı olmaktan mutluluk duyarlar, ancak biraz da kendinizin katkıda bulunmasında bir sakınca yoktur. Serada domates yetiştirirken elle tozlaşma çok önemlidir. İhtiyacınız olan tek şey temiz bir diş fırçası ya da boya fırçasıdır. Bir çiçeğin açtığını fark ettiğiniz anda, fırçayla çiçeğe birkaç kez vurun ve üstteki erkek polen aşağıdaki pistilin üzerine düşecektir. Bu, yerçekiminin kendi başına yaptığı bir şeydir, ancak diğerlerinin biraz yardımıyla daha fazla meyve üretilebilir.

Ölü ve hasarlı yaprakları temizleyin

Yaşlı, ölü yaprakları yerinde bırakmak bitkinin değerli enerjisini çalacaktır. Hasarlı yapraklar da mantar oluşumuna yatkındır, bu da yayılabilir ve bitkiyi zayıflatabilir. Bunları dezenfekte edilmiş makasla kesin ve çöp kutusuna atın (hastalık veya mantar belirtisi yoksa komposta koyun).

Ürün rotasyonunu düşünün.

Büyüyen domates bitkilerini patojenlerden ve mantarlardan uzak tutmanın sırlarından biri de ürün rotasyonu uygulamaktır. Sporlar kış boyunca kış uykusuna yatar ve ilkbaharda geri döner. Domatesleri yeni bir yere taşıyarak, aynı patojenlerin geçen yılki domateslere zarar verme olasılığı azalır. Ve tahmin edebileceğiniz gibi, hastalıksız domateslerin tadı hastalıksız olanlardan çok daha iyidir.

Yukarı