Kompost Nasıl Yapılır? Bitkileri beslemek ve mutfak atıklarınızı azaltmak için kompost nasıl yapılır? - Hayat Takvimi

Kompost Nasıl Yapılır? Bitkileri beslemek ve mutfak atıklarınızı azaltmak için kompost nasıl yapılır?

Bitkilerinizi beslemek ve toprağınızı iyileştirmek için yemek artıklarınızı ve bahçe atıklarınızı ‘siyah altına’ dönüştürün.

Evde kompost yapımı kötü bir üne sahip olabilir. Evde kompost yapımıyla ilgili yaygın yanlış kanılar ‘çok karmaşık’, ‘kokulu’ veya ‘dağınık’ olduğudur. Ancak, kompostun nasıl düzgün yapılacağını öğrenmek aslında oldukça basittir. Bir organik madde katmanı ile başlayın, toprak ve su ekleyin ve humusa (en iyi toprak iyileştirici) dönüşmesini bekleyin. Daha sonra kompostu çiçek bahçenizi iyileştirmek, çimlerinizi güzelleştirmek ve büyüyen sebzelerinizi beslemek için kullanabilirsiniz. Bir kompost yığını oluşturmaya başladığınızda, bunun gıda atıklarını ve diğer organik maddeleri bitki büyümesi için yararlı bir şeye dönüştürmenin kolay bir yolu olduğunu göreceksiniz.

Kompost türleri

Kompost yapmaya başlamadan önce, farklı kompost yapım türleri olduğunu bilmek önemlidir. Bu bölümde soğuk kompost, sıcak kompost ve vermikompost ele alınacaktır. Soğuk kompost yapımı, bahçe atıklarını toplamak veya organik maddeleri (meyve ve sebze kabukları, kahve telvesi, filtreler ve yumurta kabukları gibi) atıklarınızdan ayırmak ve bunları yığınlarda veya bidonlarda biriktirmek kadar basittir. Yaklaşık bir yıl boyunca organik madde ayrışır.

Yüksek sıcaklıkta kompostlama daha aktif bir rol gerektirir, ancak geri dönüşü daha hızlı bir süreçtir. Yüksek sıcaklıkta kompostu hızlı bir şekilde yapmak için dört elemente ihtiyaç vardır: Bu dört element şunlardır: nitrojen, karbon, hava ve su. Bu maddeler mikro-organizmaları besler ve ayrışmayı hızlandırır. Büyüme mevsimi boyunca, bahçe atıkları bol olduğunda, büyük bir kompost yığını karıştırılabilir ve birincisi oluşurken ikinci bir kompost işlemi başlatılabilir.

Bazı solucan gübrelemeleri toprak solucanlarının yardımıyla yapılır. Solucanlar gıda atıklarını yediğinde, azot bakımından zengin dökümler bırakırlar. Sadece herhangi bir solucan işe yaramaz. Kırmızı solucanlar (‘kırmızı kıpır kıpır’ olarak da bilinir) gereklidir. Kompost için toprak solucanları internetten ya da bahçıvanlardan ucuza satın alınabilir.

Kompost neden yapılmalı?

Evde kompost yapmak, buzdolabındaki son kullanma tarihi biraz geçmiş ürünleri değerlendirmek için harika bir yoldur ve gıda israfını azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca belirli türdeki bahçe atıklarını çöpe atmak yerine kompost yapabilirsiniz. Bu malzemeleri toplayın ve kompost yığınınızı doğru şekilde başlatın:

  • Meyve artıkları
  • Sebze artıkları
  • Kahve çekirdekleri
  • Yumurta kabukları (çürümesi hala biraz zaman alabilir)
  • Çim ve bitki kırpıntıları
  • Kurutulmuş yapraklar
  • Kıyılmış talaş ve ağaç kabuğu
  • Gazete
  • Saman
  • İşlenmemiş ahşaptan talaş

Mutfağınızda bir kompost kabı bulundurursanız, pişirme sırasında kompost malzemelerinin birikmesi kolay olur. Kompost kabı satın almak istemiyorsanız, kendi iç veya dış mekan kompost kabınızı yapabilirsiniz. Bir başka seçenek de, hızla çürümeye başlayan gıda atıklarını, büyük bir dış mekan kompost yığınına eklemeye hazır olana kadar dondurucuda saklamaktır.

Sıcak kompost nasıl yapılır

Sıcak kompost yığını yapmak için ıslak (yeşil) ve kuru (kahverengi) malzemeleri birleştirin ve en az 75 cm derinliğinde bir yığın oluşturmaya yetecek kadar malzeme elde edene kadar bekleyin. Kahverengi maddeler arasında kurutulmuş bitkiler, dökülmüş yapraklar, parçalanmış ağaç dalları, karton, gazete, saman, saman ve talaş bulunur. Bunlar karbonu artırır. Yeşil maddeler arasında gıda atıkları, kahve telvesi, hayvan gübresi (köpek ve kedi dışkısı hariç), taze bitkiler ve çim kırpıntıları yer alır. Bunlar azotu artırır.

En iyi sonucu almak için kompost yığınına üç ölçek kahverengi malzemeyi bir ölçek yeşil malzemeyle karıştırarak başlayın. Kompost yığını çok ıslaksa ya da hoş olmayan bir kokusu varsa, daha fazla kahverengi malzeme ekleyin ya da kompostu havalandırmak için bir bahçe çatalı ile karıştırın. Çok kahverengi ve kuru görünüyorsa, hafifçe nemlendirmek için yeşil malzeme ve su ekleyin.

Kompost yığınının sulanması

Kompost yığınını nemli ve süngerimsi tutmak için düzenli olarak sulayın. Eğer fazla sularsanız, kompost yığınındaki mikro organizmalar su ile tıkanacak ve boğulacaktır. Bu durumda kompost çürüyecektir. Kompostun düzgün bir şekilde ayrıştığından emin olmak için kompost yığınının sıcaklığını bir kompost termometresi ile izleyebilirsiniz. Alternatif olarak, elinizi kompost yığınının ortasına koymayı deneyin. Kompost yığını sıcak hissetmelidir.

Kompost yığınını karıştırın.

Büyüme mevsimi boyunca haftada bir kez, kompost yığını bir kürek veya başka bir bahçe aleti kullanılarak karıştırmalı ve oksijenlendirilmelidir. Kompostu çevirmek için en iyi zaman, kompost yığınının ortasının sıcak olduğu veya termometrenin 55 ila 65 c’yi gösterdiği zamandır. Kompost yığınını karıştırmak, ısının hızla yanmasına yardımcı olacak ve kompostun sertleşmesini ya da koku yapmasını önleyecektir. Bu noktada kahverengi ve yeşil katmanlar görevlerini yerine getirmiş olur ve iki malzemeyi iyice karıştırabilirsiniz.

Bahçeyi test edin Düzenli olarak havalandırmanın yanı sıra, kompostlama sürecini hızlandırmak için malzemeleri ince ince doğrayın veya parçalayın.

Kompost ile bahçeyi, bitkilerinizi besleyin.

Kompost yığını artık ısı yaymadığında, kuru, kahverengi ve ufalanmış hale geldiğinde, kompost tamamen pişmiş ve bahçeye verilmeye hazır demektir. Dikim mevsiminin başında çiçek tarhlarına 4-6 cm kompost ve saksıların üstüne kalın bir tabaka ekleyin.

Bazı insanlar bitmiş komposttan kompost şerbeti yaparlar. Bu, tamamen bitmiş kompostun birkaç gün suda ‘bekletilmesini’, süzülmesini ve ev yapımı sıvı gübre olarak kullanılmasını içerir.

Her bahçıvan farklıdır, bu nedenle hangi kompost yönteminin yaşam tarzınıza en uygun olduğuna karar vermek size kalmıştır. Neyse ki, hangi yöntemi seçerseniz seçin, evde kompost yapmak kolay ve çevre dostudur. Dahası, bahçenizin tadını çıkarmanın eğlenceli bir yolu da olabilir. İhtiyacınız olan tek şey biraz yiyecek artığı, bahçe budaması ve biraz sabır; böylece mahallenin en mutlu bahçesine sahip olacaksınız.

Kompost başlatıcı nedir?

Kompost başlatıcılar (‘kompost hızlandırıcılar’ veya ‘kompost aktivatörleri’ olarak da bilinir) doğal ayrışmayı teşvik etmek için organik kalıntılarla karıştırılan katkı maddeleridir. Kompost başlatıcılar kompostlama süreci için gerekli değildir, ancak karbon, nitrojen ve mikro organizmalar açısından zengindirler ve kompost yığınındaki gıda ve bitkilerin parçalanması için iyi bir katalizördürler. Kompost başlatıcılar özellikle kompost yığınınızda mükemmel yeşil (örneğin gıda atıkları, kahve telvesi) kahverengi (örneğin yapraklar, dallar, gazete) oranını elde etmekte zorlanıyorsanız yararlıdır.

Kompost yapmak için geçen süre.

Malzemelere, yöntemlere ve koşullara bağlı olarak kompost yapımı birkaç haftadan birkaç yıla kadar sürebilir. En çok zaman alan (ancak en basit ve en pasif) yöntem soğuk kompostlamadır.

Kompostlama için ne kadar alana ihtiyaç vardır?

Kompost yığınını 1 metreküp kadar küçük bir alana inşa edebilirsiniz Kompost yığınınızı makul düzeyde düz bir yüzeye, bir su kaynağına yakın ve ağaç köklerinden, çitlerden ve binalardan uzakta inşa etmeye çalışın. Açık alan çok küçükse (örneğin apartman avlusu veya teras), kompost taşınabilir bir kompost tamburunda veya kendin yap kompost kutusunda yapılabilir. Büyük bir plastik saklama kutusuna delikler açın, kabı güneşe yerleştirin, bir drenaj tepsisi yerleştirin ve solucanlarla solucan gübresi yapma talimatlarını izleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı